פגישת ייעוץ ראשונה – חינם!

רשלנות רפואית ברפואת שיניים

עליה בשיעור תביעות רשלנות רפואית ברפואת שיניים 

בשנים האחרונות חלו התפתחויות מרשימות בעולם רפואת השיניים, עם כניסתם של חומרים חדשים, טכניקות וטכנולוגיות חדישות, החל במיקרוסקופ דנטאלי, סד כירורגי לצורך השתלות  ועד לשימוש בלייזר. ככלל, מדובר בטיפולים המאפשרים יותר דיוק ושליטה על הטיפול מצד הרופא, יותר נוחות מצד המטופל, החלמה קצרה וקלה יותר, וכן תוצאות אסתטיות יותר טובות. 

יחד עם זאת, אנו רואים גם עלייה במקרים של רשלנות רפואית ברפואת שיניים אשר נידונים בבתי המשפט.

מדוע ישנה עלייה בשיעור התביעות:?

ישנן מספר סיבות שיכולות לעמוד מאחורי העלייה בשיעור המקרים של רשלנות רפואית ברפואת שיניים. ראשית, ישנה עלייה במודעות של ציבור המטופלים לזכויותיהם, אשר נובעת בין היתר מהפרטות של שירותים שונים במערכת הבריאות, עליית קרנה של הרפואה הפרטית, והמידע הרב שאליו חשופים אנשים ברשת האינטרנט, ברשתות החברתיות ובמדיות נוספות. 

שנית, עולם השיניים עבר מהפכה מאז החל השימוש בהשתלות שיניים, שהם הליכים כירורגיים !!

המשמעות היא, שרופאי שיניים מסוגלים ורשאים להציע דרך קליניקות פרטיות טיפולים מורכבים יחסית, כמו השתלות שיניים המערבות השתלות עצם והרמות סינוס. אין ספק שמדובר בהתפתחות מבורכת, אולם טיפולים אלו מצריכים ידע מקצועי מעמיק הן על מנת לבצע תכנון נכון של הטיפול, והן על מנת להתמודד עם סיבוכים והפתעות במהלך הטיפול עצמו.

הבעיה העיקרית היא, שמשרד הבריאות אינו דורש הכשרה כירורגית מקדימה של רופא השיניים, טרם שינפיק לו רישיון עבודה מצד אחד, ומצד שני דרישה של ציבור המטופלים ההולך ומתבגר לביצוע השתלות שיניים שעליהם ניתן לבצע שיקום קבוע. זאת, לעומת המצב בעבר של ביצוע תותבות לאחר עקירת שיניים. 

בפועל, מאחר וכאמור, אין דרישה של משרד הבריאות להכשרה כירורגית, רוב הרופאים מסתפקים בקורסים קצרים המועברים ע"י חברות השתלים . קורסים שאין בהם בכדי לתת מענה מספק לכל מגוון הטיפולים הכירורגיים ובעיקר לסיבוכים ולסיכונים אפשריים הכרוכים בטיפולי ההשתלות.

התוצאה: טיפולים כירורגים לקויים, החדרת שתלים במיקומים לא נכונים, פריצה לתוך הסינוסים, פגיעה בעצב של הלסת התחתונה  והעיקר, כשלון של שתלים שנובע בהרבה מקרים מחוסר מיונות של הרופא בביצועם.

מכאן קצרה הדרך לפגיעות לא פשוטות במטופלים, הכרוכות בסבל רב ובצורך לבצע הליכים טיפולים ממושכים ויקרים לתיקון הפגיעה.

לבסוף, ניתן לציין עוד סיבה אפשרית לעלייה בשיעור המקרים של רשלנות רפואית. רופא שיניים עשוי להציע טיפולים אסתטיים במסגרת הקליניקה שלו, ביניהם טיפולי אסתטיקה דנטלית כמו ציפויי חרסינה, ולפרסם אותם בראש חוצות בתור "חיוך הוליוודי מושלם" וכפתרון הכי בטוח שאינו כרוך בפגיעה בשיניים למרות שכן נדרשת השחזה של השיניים וכן השחזה ללא צורך של שיניים תקינות. זאת בנוסף לטיפולים אסתטיים כמו הזרקות חומרי המילוי, שנעשים יותר ויותר נפוצים במרפאות לרפואת שיניים. לעיתים, פרסומים אלו הינם מוגזמים ועלולים להטעות, או להסתיים בפגיעה בבריאות הפה, בעצבים ובחזות החיצונית. 

 לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ ראשונה עם עו"ד ד"ר אהרון חיות, התקשרו לטלפון 03-6222849.

מלאו את הפרטים ואנו נחזור בהקדם, תודה.

דר' אהרון חיות – עורך דין

טלפון: 03-6222849
פקס: 03-5751472
נייד: 052-2562188
מייל: ahayout@gmail.com
כתובתרחוב בן גוריון 1 בני ברק, מגדלי בסר 2